БАЧИНЦИ

У сотруднїцтве зоз Основну школу „Бранко Радичевич“, Бачинци
Културно-просвитним дружтвомДраґен Колєсар“, Бачинци
Грекокатолїцку церкву, Бачинци
Месну заєднїцу у Бачинцох

Под покровительством Општини Шид

у рамикох Календара рочнїцох за 2012. рок, предклада означованє:

80-рочнїци од снованя Рускей „Просвити“ у Бачинцох  (1932-2012) и
123-рочнїци од народзеня и 50 рокох шмерци о. Михаила Черняка (1889-1962), бачинского паноца хтори поховани на Руским теметове у Бачинцох

П Р О Г Р А М А

9. септембер 2012. року (нєдзеля)

14  годзин – Панахида на Руским теметове у Бачинцох
Панаходу служи еґзарх др Дюра Джуджар
15  годзин – нащива Етно-хижи и Основней школи у Бачинцох
16  годзин – означованє рочнїцох зоз пригодну литературну
програму и рефератами:
80-рочнїца од снованя Рускей „Просвити“ у Бачинцох - слово Иринка Папуґа50 рокох од шмерци о. Михаила Черняка, Бачинци - слово о. Дарко Рац

Литерарни прилоги читаю школяре ОШ у Бачинцох

 

ДРУЖТВО ЗА РУСКИ ЯЗИК, ЛИТЕРАТУРУ И КУЛТУРУ

  1. Секция Дружтва у Бачинцох
  2. Орґанизацийни одбор сходу
  3. Литературни секциї „Бошко Урошевич“ и „Микола М. Кочиш

        Нови Сад  / Бачинци      

З А П И С Н Ї К

зоз схадзки Секциї Дружтва за руски язик, литературу и културу, хтора у преширеним составе, отриманa, 23. юния 2012. року на 12 годзин у Бачинцох (Етно-хижа)

                 На схадзки присуствовали: Милан Радивойшич, Месна заєднїца, Славко Цупер, Општина Шид, о. Дарко Рац, Грекокатолїцка парохия у Бачинцох, Владимир Задрипко и Владимир Джуня, КПД „Драґен Колєсар“, Иринка Папуґа и Златица Сивч Здравич, Дружтво за руски язик, литературу и културу и Владимир Дїтко, дописователь „Руского слова“ зоз Шиду.

ДНЬОВИ ШОР:

  1. Означованє значних рочнїцох зоз Календара Дружтва за 2012. рок

-  80-рочнїци од снованя Рускей „Просвити“ у Бачинцох  (1932-2012) и
- 123-рочнїци од народзеня и 50 рокох шмерци о. Михаила Черняка (1889-1962),
бачинского паноца хтори поховани на Руским теметове у Бачинцох

  1. Предкладанє програми означованя рочнїцох,
  2. Формованє Орґанизацийного одбору
  3. Орґанизацийни питаня сходу и

Нащива Рускому теметову у Бачинцох

                  Спред Дружтва за руски язик, литературу и културу, хторе иницировало оримованє схадзки Секциї у Бачинцох сход отворела Иринка Папуґа, секретар Дружтва зоз Нового Саду и предложела же би ше зоз минуту цихосци дала почесц покойним членом Дружтва зоз Бачинцох и шицким священїком и културним и просвитним дїячом хтори у прешлосци потримовали тоти активносци у Бачинцох. Паноцец Дарко Рац, тиж на початку схадзки дал свой благослов - На многая и благая лїта“. Милан Радивойшич, предсидатель Месней заєднїци привитал сход у мено валала, Славко Цупер у мено Општини Шид, а Владимир Джуня у мено нєдавно основаного КПД „Драґен Колєсар“ у Бачинцох. Записнїк водзела Златица Сивч Здравич, секретар Секциї Дружтва и наст. руского язика у Бачинцох. Присутним уручени новши виданя Дружтва, паноцови Даркови, по його жаданю дати прикладнїки Сербско-руского словнїка, а подаровани и кнїжки до библиотеки Основней школи и Етно-хижи у Бачинцох.
Точка 1.

                  Годишњице: 80 година од основања Месног одбора русинске „Просвите“ у Бачинцима,  1932. године и 123 година од рођења и 50 година смрти о. Михаила Черњака (1889-1962), који је сахрањен на Русинском гробљу у Бачинцима биће у оквиру Календара годишњица за 2012. годину обележене 9. септембра 2012. године (нєдеља) у сарадњи са: Основном школом „Бранко Радичевич“, Културно-просветним друштвом „Драгутин Драген Колесар“, Гркокатоличком црквом и Месну заједницу у Бачинцима, са напоменом да про Основној школи делују Литерарне секције „Бошко Урошевић“ и Микола М. Кочиш“ које ће исто тако узети учешће, имајући у виду да се 10. септембар дан рођења. учитеља Бошка Урошевића (1933-1971) узимају као дан тих секција.

Точка 2.

                 Програма означованя: 14  годзин: Панахида на Руским теметове у Бачинцох, хтору будзе служиц др Джура Джуджар, еґзарх грекоатолїцкей церки, 15  годзин: нащива Етно-хижи и Основней школи у Бачинцох и на 16  годзин (у голу Основней школи): означованє рочнїцох зоз пригодну литературну програму и рефератами: слово Ирини Папуґа о 80-рочнїци Рускей „Просвити“ и слово о. Дарка Раца о 50 рокох шмерци о. Михаила Черняка. Литературни прилоги: стихи руских школярох зоз 1947-1948. року буду читац школяре Основней школи у Бачинцох. После програми ше планує закуска.

Точка 3.

                 Орґанизацийни одбор сходу: Владимир Джуня, предсидателя и Милан Радивойшич, Славко Цупер, о. Дарко Рац, Владимир Задрипко, Иринка Папуґа, Златица Сивч Здравич и Владимир Дїтко, члени. Почесни предсидател Орґанизацийного одбору владика др Джура Джуджар. До ширшого Одбору предложени: Ромко Папуґа, Шид, Нада Колєсар Адамович, Сримска Митровица, Далибор Фарбаш, Шид, Нада Ракич, Бачинци/Ґибарец, о. Михало Режак, Шид, о. Владимир Еделински Миколка, Беркасов/Бикич, Зиновий Вовк, Сримска Митровица и православни паноцец зоз Бачинцох.
Поволани буду члени фамелиї о. Михаила Черняка: дзивка Оля, унук Ивица Черняк, панїматка Маруся Рац, одборнїки: Мирослав Папуґа, Данил Надь, Дюра Канюх, дзияк Шандор, потим скорейши директоре основних школох у Шидзе, односно Бачинцох: Никола Кнежевич и Вукадин Божович. Поволанки буду послати скорейшим учительком: Цецилиї Цап Гаргаї, Леони Урошевич Гайдук, а повилани буду и шицки почитователє просвити и културу у Бачинцох хтори у свой час, а тиж и тераз потримую тоти активносци.

Точка 4.

Начишлєни и орґанизацийни питаня сходу: и голу ОШ ше планує виставу фотоґрафийох зоз прешлосци Бачинцох та з тей нагоди будзе и (прейґ руских медийох) оглашена поволана за призберованє тих прилогох. Дружтво женох зоз Бачинцох будзе поволане, а тиж будзе и домашє у рамикох нащиви госцох Етно-хижи. Дружтво за руски язик, литературу и културу ше постара о поволанкох и же би вони були на час попосилани, односно доручени поволаним 
Орґанизацийни одбор пошлє допис Општини Шид и замодлї же би була покровитель того сходу, а тиж же би у рамикох фин. можлївосцох помогла отримованє. Допис ше пошлє и Месней заєднїци у Бачинцох и замодлї за потримовку у орґанизациї. Идуца схадзка Орґанизацийного одбору заказана за 25. авґуст 2012. року у Бачинцох.

*.

                  После схадзки, хтора закончена на 14 годзин нащивени теметов дзе констатаоване же тих дньох положени дражки на обидвох теметовох; и на православним и на руским цо украшело його випатрунок. При гробе о. Михаила Черняка, хтори поставени пред 60 роками замерковане же го треба пооправяц (тиж и панїматков хтори ше находзи прейґа од паноцового). О тим ше постараю члени Орґанизацийного одбору зоз Бачинцох у поради зоз каменяром. Потримовку коло пошореня памятнїкох порихтана дац и Чернякова фамелия: дзивка Оля (жиє у Лепоґлави, Горватска) и унук Ивица (з Беоґраду) хтори истого дня у предполадняових годзинох були нащивиц паноцов и панїматков гроб.


 

У сотруднїцтве зоз

Основну школу „Бранко Радичевич“, Бачинци
Културно-просвитним дружтвомДраґен Колєсар“, Бачинци
Грекокатолїцку церкву, Бачинци
Месну заєднїцу у Бачинцох

Под покровительством Општини Шид

у рамикох Календара рочнїцох за 2012. рок, предклада означованє:

80-рочнїци од снованя Рускей „Просвити“ у Бачинцох  (1932-2012) и
123-рочнїци од народзеня и 50 рокох шмерци о. Михаила Черняка (1889-1962), бачинского паноца хтори поховани на Руским теметове у Бачинцох

П Р О Г Р А М А

9. септембер 2012. року (нєдзеля)

14  годзин – Панахида на Руским теметове у Бачинцох
Панаходу служи еґзарх др Джура Джуджар

15  годзин – нащива Етно-хижи и Основней школи у Бачинцох

16  годзин – означованє рочнїцох зоз пригодну литературну
програму и рефератами:

80-рочнїца од снованя Рускей „Просвити“ у Бачинцох - слово Иринка Папуґа

50 рокох од шмерци о. Михаила Черняка, Бачинци - слово о. Дарко Рац

Литерарни прилоги читаю школяре ОШ у Бачинцох

 

Free Dreamweaver Template from JustDreamweaver.com